Metronom, taktomierz – jak kto woli – ma za zadanie równomiernie wybijać wybraną przez nas ilość uderzeń na minutę, pomagając przy tym utrzymać właściwy rytm. Ale co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tym urządzeniu?
Metronom wynaleziono już wieki temu, pomagał on nie tylko początkującym muzykom ale i wielkim artystom. Mimo, że nie każdy ceni sobie metronomy, są one niezaprzeczalnie przydatne, mogą również służyć jako dodatkowy instrument muzyczny w zespole. A nawet jako główny instrument będący podstawą do napisani symfonii.
Warto wiedzieć na jakim jest się etapie muzycznej przygody z instrumentem, ułatwi to zdecydowanie zakup metronomu. Metronomy z wyższej półki oferują wiele dodatkowych opcji, które mogą być bardzo nieczytelne dla początkujących muzyków. Nie będąc zaawansowanym warto skupić się na samych podstawach czyli tempie, metrum oraz akcentach. Dodatkowe opcje metronomów takie jak zaprogramowanie kilku podziałów w pętli warto zostawić profesjonalnym perkusistom.
Na rynku obecnie są setki metronomów, dlatego zakup tego urządzenia może wydawać się niesamowicie skomplikowany. Warto pamiętać, że mechaniczne metronomy są bardziej precyzyjne od tych elektronicznych, które są wrażliwsze na zewnętrzne niepowodzenia. Osoby, które nie są zadowolone z używania metronomów dostępnych online, najlepiej niech zaopatrzą się w klasyczny metronom. Nie będzie on narażony ani na słabe łącze internetowe czy wyczerpującą się baterię. Mechanicznie napędzany się metronom jest o wiele mniej podatny na niepowodzenia.