Ataki cybernetyczne stają się powoli codziennością. Ich ofiarami stają się osoby prywatne, przedsiębiorstwa, instytucje państwowe i systemy rządowe. Cyberprzestępcy kradną dane osobowe, internetową e-tożsamość, by potem włamywać się na konta osobiste, wyłudzać kredyty, handlować informacjami czy szantażować globalne korporacje a nawet całe miasta. Cyberprzestępstwa dokonywane za pomocą internetu i pokonanie zapór ochrony gwarantują bezkarność przestępcom.
Najlepszą ochroną przed atakami hakerskimi jest dogłębne poznanie metod, jakie stosują hakerzy oraz stosowanie ścisłych procedur bezpieczeństwa w sieci. Osobom prywatnym można radzić zachowanie szczególnej ostrożności, a fizycznym przestrzeganie schematów chroniących system. Oprócz podstawowych zasad warto stosować wszelkie dostępne narzędzia ochrony zaprojektowane dla użytkowników sieci, np. testy penetracyjne we współpracy z pwc.pl.
Test penetracyjny to kontrolowany atak na system komputerowy. Ma on pokazać wszystkie mocne i słabe strony systemu ochrony, poziomu odporności oraz zweryfikować podatność systemu na hakerskie ataki. Symulacja ataku ma na celu ocenę ryzyka związanego z funkcjonalnościami systemu i jego słabościami, zarówno samego systemu jak i wszystkich powiązanych z nim urządzeń. Zewnętrzny atak ma pokazać poprawność konfiguracji całego systemu teleinformatycznego zainstalowanego w danej organizacji. Ocenie podlegają również procedury oraz sami użytkownicy systemu.
Aby zastosowanie testu penetracyjnego było możliwie, najbardziej skuteczny atak hakerski musi imitować rzeczywistą ingerencję. Osoby, które go mają przeprowadzić powinny być doskonale przygotowane w obszarze zagrożeń sieciowych i cyberprzestępstwa. To dlatego nie ma jednego modelu i sposobu dokonania ataku hakerskiego, musi on być dostosowany do wielu różnych mierników a bardzo często powinien być na tyle oryginalny i nowatorski, by zakończyć się pełnym powodzeniem. Celem ataku jest bowiem zniszczenie systemu obronnego i przedarcie się do najbardziej wrażliwych danych.