To wygodne urządzenie, pozwalające na sterowanie drzwiami wejściowymi lub furtką w ogrodzeniu, jak wszystkie elektrourządzenia również potrzebuje konserwacji. Jak się do tego zabrać?
Użytkowany stale elektrozamek do drzwi może odmówić współpracy. O ile samo zasilanie takiego elektrozamka jest stosunkowo proste i polega na podaniu napięcia 12V, to zdarza się, iż urządzenia te po długim okresie eksploatacji płatają psikusy.
Przykładem może być zjawisko zanikania napięcia, co powoduje, że po zamknięciu elektrozamek do furtki czy innego wejścia „nie trzyma” lub robi to dopiero przy drugiej próbie otwarcia i ponownego zamknięcia drzwi. W takiej sytuacji można podejrzewać problemy natury mechanicznej.
Dobrze spasowany zamek elektryczny w drzwiach czy bramce powinien działać płynnie bez użycia jakichkolwiek smarów, czy popularnych środków „do wszystkiego”, które sprawdzą się np. do naoliwienia zawiasów. Ich zastosowanie nie jest wcale wskazane, zwłaszcza do tak precyzyjnych mechanizmów, jak elektrozaczepy. Nie zawsze jednak można mieć wpływ np. na obsługę budynku i mieć pewność, że nikt takiego środka nie użyje.
Jeśli tak się stanie, należy rozebrać urządzenie, wyczyścić z różnych resztek i zabrudzeń rygiel i gniazdo rdzenia, następnie wypolerować wałek oraz na powrót złożyć całość elektrozamka. Specjaliści uważają, że ten rodzaj konserwacji, zastosowany raz w roku, jest wystarczający, aby ułatwiający życie mechanizm domofonowy działał długo i bez zarzutu.